خاطرات و گفتگوهای سیاسی آیت‌الله مؤمن

خاطرات و گفتگوهای سیاسی آیت‌الله مؤمن

به گزارش خبرنگار اجتهاد، کتاب «خاطرات و گفتگوهای سیاسی» آیت‌الله محمد مؤمن قمی با تدوین حجت‌‌الاسلام محمدمهدی بهداروند و یاسر عسگری به همت دفتر نشر معارف چاپ و منتشر شد.

بنابراین گزارش، این کتاب بخشی از خاطرات و تحلیل‌های آیت‌‌الله مؤمن درباره انقلاب اسلامی، امام خمینی، رهبر معظم انقلاب، شخصیت‌‌های برجسته حوزوی و انقلابی است و در ادامه به شکل‌گیری و فعالیت نهادهای انقلابی کشور مانند شورای نگهبان، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و قوه قضائیه می‌پردازد.

این اثر در ابتدا به زندگی‌نامه و فعالیت‌های علمی و سیاسی آیت‌‌الله مؤمن می‌پردازد و سپس در چهار بخش: «درآمدی بر تبیین شخصیت امام خمینی و خاندان ایشان»، «بررسی ابعاد شخصیت رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای»، «شخصیت‌های برجسته تاریخ معاصر حوزه و انقلاب اسلامی» و «خاطرات و تاریخ شفاهی نهادهای انقلابی»؛ نظرات وی را منعکس می‌نماید.

در بخش اول: درآمدی بر تبیین شخصیت امام خمینی و خاندان ایشان، می‌خوانیم: «هرگز ترس برای امام معنا نداشت؛ سیره مبارزاتی امام خمینی(ره)»، «راهکارهای حراست از اندیشه و نشر اندیشه‌های امام خمینی»، «شیخ انصاری و امام خمینی»، «همه دوستش داشتند؛ ذکر مجاهدت‌های آیت‌الله پسندیده»، «آیت‌الله شهید سیدمصطفی خمینی در حوزه علمیه قم»، «ویژگی‌های علمی شهید آیت‌الله مصطفی خمینی».

در بخش دوم: بررسی ابعاد شخصیت رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای، می‌خوانیم: «بررسی مقام فقهی، اصولی، رجالی رهبر معظم انقلاب»، «چرایی و چگونگی انتخاب مجلس خبرگان رهبری»، «روند انتخاب رهبر معظم انقلاب در مجلس خبرگان».

در بخش سوم: شخصیت‌های برجسته تاریخ معاصر حوزه و انقلاب اسلامی، می‌خوانیم: «هیچ‌گاه به دنبال مرجعیت نرفتند؛ سیره آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد»، «مروری بر خدمات و سیره انقلابی آیت‌الله گلپایگانی»، «نمونه بارزی از اسلام مجسم؛ سیره آیت‌الله شهید اشرفی اصفهانی»، «سیره مبارزاتی آیت‌الله مشکینی»، «الگوی اخلاص؛ سیره آیت‌الله شهید علی قدوسی»، «از علمای مشهور قم بود، که هنوز نامش بر سر زبانهاست؛ بررسی شخصیت و آثار سیدمهدی روحانی»، «فقیه وفادار به انقلاب؛ فعالیت‌های علمی و مبارزاتی آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی»، «عالم وفادار به انقلاب»، «نمایندگان امام در چندین عرصه»، «بازوی علمی شورای نگهبان»، «تجسم زهد و سادگی؛ خدمات و شخصیت آیت‌الله سیدمهدی قاضی»، «اهل انتظار و توقع بی‌جا از اشخاص نبود؛ آیت‌الله محمدی عراقی»، «پیغام برای سردار آزاده؛ سردار دکتر علی‌اصغر گرجی‌زاده».

در بخش چهارم: خاطرات و تاریخ شفاهی نهادهای انقلابی، می‌خوانیم: «اهل قم هستم؛ گفتگو در برنامه تلویزیونی شناسنامه»، «شورای نگهبان و جایگاه آن در قانون اساسی و اندیشه امام خمینی»، «شرایط خبرگان هم اعلمیت است و هم انقلابی بودن»، «تشریح اهداف و فعالیت‌های جامعه مدرسین پیش از انقلاب اسلامی»، «جامعه مدرسین و خاطرات سیاسی»، «تاریخ شفاهی قوه قضائیه».

کتاب «خاطرات و گفتگوهای سیاسی» آیت‌الله مؤمن به تازگی از سوی دفتر نشر معارف (نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها) به قیمت ۱۱ هزار تومان در ۳۰۰ صفحه منتشر شده است.

نشر معارف تاکنون از این استاد برجسته حوزه علمیه قم و عضو شاخص جامعه مدرسین و فقهای شورای نگهبان، چهار کتاب «حکومت حکیمانه» (نقد و بررسی نظریه حکمت و حکومت دکتر مهدی حائری یزدی)، «منابع مالی در حاکمیت فقیه» و «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» و «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» را منتشر کرده است.

یادآور می‌شود، آیت‌الله محمد مؤمن از اساتید برجسته فقه و اصول حوزه علمیه قم، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، با پیروی از حضرت امام و عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نقش مؤثری در نهضت اسلامی و مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی داشت و بعد از پیروزی انقلاب، علاوه بر اهتمام جدی به موضوعات علمی و تدریس و مباحثه، در مسئولیت‌های مختلف انجام وظیفه کرده است. عضویت در شورای نگهبان از ابتدای تأسیس، عضویت در مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای عالی قضایی، عضویت در شورای عالی سیاست‌گذاری و ریاست حوزه علمیه قم، عضویت در هیأت امنای دانشگاه قم و ریاست دادگاه قم از مهم‌ترین فعالیت‌های ایشان محسوب می‌شود.