مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی شاهرودی فقیه نوگرا بود

مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی شاهرودی فقیه نوگرا بود

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله محسن فقهیی ضمن تسلیت درگذشت مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی شاهرودی گفت: ایشان دارای ویژگی‌‌های زیادی بودند که از جمله آن این بود از شخصیت‌‌های علمی بودند به طوری که تحقیقات علمی شان مورد استفاده طلاب و مردم بود.

عضو جامعه مدرسین افزود: در جایگاه علمی این عالم همین اندازه بس که همگان به این جایگاه شان اعتراف و اذعان داشتند و مورد تأیید بود. فقدان این عالم ربانی مصداق همان روایت «اذا مات عالم ثلم فی اسلام ثلمه» است و ایشان یکی از مصادیق ثلمه بود.

این استاد حوزه علمیه اظهارداشت: ایشان در دوران معاصر شخصیت کم نظیری بود و کتاب‌‌های خوبی از این عالم ربانی به یادگار مانده و می‌تواند مورد استفاده طلاب قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه حوزه برای تربیت افرادی مانند مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی شاهرودی که بتوانند همانند نگین درخشان در جهان اسلام و حوزه بدرخشند و نیازمندی‌‌های جهان اسلام را پاسخ دهد، نیازمند به برنامه ریزی است.

فقیهی اظهار داشت: نکته مهمی که باید مورد توجه حوزه و طلاب قرار گیرد توجه به درس، تحقیق و مباحثه و تقریر نویسی است.

عضو جامعه مدرسین تأکید کرد: زمانی می‌توانیم شاهد تربیت افرادی مانند مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی شاهرودی درحوزه علمیه قم باشیم که تحقیقات و تقریر نویسی در حوزه رواج پیدا کند. طلبه‌ای که در درس شرکت می‌کند، اگر می‌خواهد ملا و مجتهد شود باید در مورد درس تحقیق کند، تقریر بنویسد.

این استاد حوزه ادامه داد: این مسئله تحقیق و تقریرنویسی باعث تقویت اجتهاد و استنباط و پویایی حوزه می‌شود. اگر کسی این طوری فعالیت کند، مشخص که ملا و مجتهد شده و هر پستی که قرار گیرد می‌تواند مؤثر باشد. باید حالت تحقیق و تقریر نویسی را در حوزه رواج دهیم تا شاهد تربیت شخصیت‌‌های مانند آیت‌الله‌‌ هاشمی درحوزه باشیم.

فقهیی با بیان اینکه مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی شاهرودی شخصیت علمی کم نظیری در حوزه بودند، گفت: اگر کسی مانند آن عالم ربانی درس خوب بخواند، دارای علمیت بالا باشد و محقق و پژوهشگر قوی باشد می‌تواند در هر پستی و جایگاهی است، مؤثر واقع شود.

 عضو جامعه مدرسین افزود: امروز حوزه برای پاسخ گویی به شبهات و نیازهای دنیا اسلام و مردم جهان باید طلبه محقق و عالم مانند مرحوم آیت‌الله شاهرودی تربیت کند و این مسئله برای حوزه امروز، امری لازم و ضروری است.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به مشهور بودن مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی شاهرودی به فقیه نو گرا، اظهارداشت: منظور از نوگرا یعنی این عالم ربانی توجه به مسائل جدید داشت و با استنباط دقیق علمی، مسائل جدید و مستحدثه را پاسخ می‌داد. ایشان در مسائل جدید و مستحدثه نظراتی می‌داد و ارائه نظر می‌کرد.

وی اظهار داشت: از دیگر ویژگی‌‌های مرحوم آیت‌الله شاهرودی تحصیل در حوزه نجف و استفاده از علمای نجف مانند امام راحل و شهید محمد باقر صدر بود و یافته‌‌هایی از دو حوزه قم و نجف ایشان را شخصیت بارز و ممتاز قرار داده بود.

فقیهی با اشاره به دعوت امام راحل از مرحوم آیت‌الله‌‌ هاشمی برای حضور در حوزه علمیه قم گفت: این عالم به دلیل حضور در حوزه علمیه نجف و استفاده از بزرگان نجف و ویژگی‌‌های چون نبوغ علمی که داشتند، باعث شد امام راحل از ایشان برای حضور در حوزه علمیه قم دعوت کند تا بتوانند طلبه را تربیت کنند. حوزه